بررسی بیانیه رهبر معظم انقلاب (حفظه‌الله‌تعالی) در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با حضور دکتر محمدمجید فولادگر

ثبت نام دوره مهارتی آینده پژوهی توسط پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی (با هدف اجرا در پایان نامه و رساله)
بهمن ۲۷, ۱۳۹۷
برگزاری پنجمین جلسه هیات امنای پژوهشکده چشم‌انداز و آینده‌پژوهی
اسفند ۷, ۱۳۹۷

در پی انتشار بیانیه رهبر معظم انقلاب تحت عنوان «گام دوم انقلاب»، برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری، برنامه خود را به این موضوع اختصاص داد. این برنامه به کارشناسی دکتر محمدمجید فولادگر (سرپرست پژوهشکده چشم‌انداز و آینده‌پژوهی) و دکتر حسین شهرستانی (رئیس اندیشکده هنگامه خرد) در تاریخ ۲۵ بهمن ۹۷ به صورت زنده از شبکه دوم سیما پخش شد.

در این برنامه دکتر محمدمجید فولادگر، سرپرست پژوهشکده چشم‌انداز و آینده‌پژوهی با تبیین مسائلی در خصوص افق پیش روی نظام، به واکاوی اهم مطالب این بیانیه از منظر آینده پژوهی پرداختند. ایشان با مطرح ساختن جنگ شناختی برای درک مختصات واقعی ایران در مقطع ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، مهم‌ترین کارکرد این سند را بر اساس روایت ارجح از وضعیت گذشته تاکنون و آینده متبوع دانسته و تأکید کردند که این متن از روایت واقع‌بینانه، مستند و مستدلی برخوردار است؛ چرا که روایتگران خارجی با ترسیم وضع فعلی انقلاب اسلامی به درجه‌ای نازل، سعی دارند کارامدی عمده آن را همراه با ضعف‌های جدی نشان دهند.

سرپرست پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی با تصریح بر این نکته که نوع روایتگری از وضعیت موجود، تعیین‌کننده آن وضعیت هم می‌باشد، لزوم توانمندی نیروهای فکری و کارشناسی کشور را برای روایتگری واقعی و درست از دستاوردهای انقلاب اسلامی ضروری دانسته و اشاره کردند که این متن با  تصویرسازی یک قله برای قرن جدید (قرن ۱۵م هجری شمسی) می‌تواند در جهت تقویت شوق ملی و اراده بازیگران آینده  که جوانان هستند، عمل نماید. از همین رو است که در جنگ اراده ها و شناخت‌ها، انتظار ویژه‌ای از جوانان در این سند مشاهده می‌شود.

دکتر فولادگر در ادامه این برنامه، متن اخیر را در امتداد فراخوان تدقیق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت دانسته و آن را به عنوان پرچم برافراشته و متصل‌کننده ظرفیت‌های فکری و سرمایه انسانی پراکنده و قوی تلقی نمودند. ایشان در انتها افزودند در این مقطع زمانی نیاز داریم تا از همه ظرفیت‌های علمی و کارشناسی برای ایجاد مطالبه عمومی و نخبگانی روی محتوای سند استفاده کنیم.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *